Otok Šolta

Otok Šolta je jedan od srednje-dalmatinskih otoka, smješten zapadno od otoka Brača, južno od otoka Hvara i nedaleko od Splita. Od kopna je odijeljen Splitskim kanalom, a podijeljen je na mnogobrojna naselja u unutrašnjosti i uz obalu otoka. Posebnu zanimljivost čini sedam otočića na zapadnoj strani otoka, od kojih je na najvećem sagrađena i crkva s Benediktinskim samostanom.

Otok Šoltu u unutrašnjosti čine šoltanska polja Gornje polje, Srednje polje i Donje polje, koja se odlikuju zemljom crvenicom i mnogobrojnim vinogradima, voćnjacima, maslinicima i vrtovima punim plodovima. Uz poljoprivredna zemljišta za kupnju, na otoku se mogu pronaći i mnogobrojna građevinska zemljišta i nekretnine za prodaju.


Znamenitosti

Otok Šoltu odlikuju mnogobrojne sakralne građevina pa se tako ističu crkva sv. Nikole u Stomorskoj, crkva Bogorodice u Nečujmu, crkva sv. Ivana u Gornjem Selu, crkva sv. Stjepana u Grohotama, crkva sv. Martina u Donjem Selu te mnoge druge manje crkve razbacane po otoku. Uz navedeno, na otoku postoji više od 200 povijesnih pronalazaka (mozaici, sarkofazi, tornjevi…)čak iz doba prethistorije.


Zanimljivosti

Simbol otoka je 'čuvita' koja označava malu sovu. Nekad pogrdan naziv, danas poprima pozitivne konotacije, a stanovnici Šolte nerijetko se nazivaju 'čuvitari'.